Deprese

Deprese

Silná deprese je nemoc, která se nedá ovládat vůlí. Člověku, kterého postihne, je zbytečné říkat: „Vzchop se!“ a snažit se jej rozveselovat. Deprese je stav, který trvá nejméně 14 dní bez jakéhokoliv průběžného zlepšení, častěji však i několik měsíců. Různými i mírnějšími formami této nemoci trpí podle psychiatra Cyrila Höschla přibližně 3 % české populace (300 000 lidí). Alespoň jednou za život postihne tato nemoc celých 15 % populace.
Pokud se deprese léčí, pak se rychle dostavuje zlepšení, pokud však nemocný odbornou pomoc nevyhledá, choroba mu nesmírně znepříjemňuje život a může být i smrtelná. Velká část lidí trpících tzv. velkou depresí totiž pomýšlí na sebevraždu a 10-15 % z nich ji spáchá.

Příznaky deprese
skleslá nálada/snížení energie a aktivity/zhoršení schopnosti radovat se/pokles zájmů/poruchy koncentrace/značná unavitelnost i po nepatrné námaze/snížení sebevědomí/pocity viny a bezcennosti/pesimistický pohled do budoucnosti/poruchy spánku/snížená chuť k jídlu/hmotnostní úbytek/pokles sexuálního zájmu/myšlenky na sebevraždu/úzkost a psychomotorický neklid
Nezřídka se deprese projevuje tělesnými obtížemi: pocitem sevření na hrudi, pocitem neklidných nohou, bušením srdce při úzkosti a nejrůznějšími bolestmi bez odpovídajícího organického podkladu.
Při vážných problémech je třeba kontaktovat psychiatra. Mírnější projevy depresí nebo sezónní či reaktivní (reakce na traumatické události) deprese lze mírnit pomocí bylin. Projevy jako nespavost lze řešit třeba pomocí kozlíku a šišáku bajkalského. Velmi dobrá je také tinktura z pupenů lípy. Obecně se doporučuje na depresi třezalka. Meduňkový čaj zklidňuje a podporuje spánek. Levandule dodává dobrou náladu – jako vůně i jako bylina. Velmi dobrý je náš relaxační sprej, který obsahuje koktejl mnoha bylin – třezalka, levandule, meduňka, chmel, mučenka, řimbaba. Obsahuje i pelargonii, která umí čistit cévy a zlepšuje tak prokrvení mozku.

Podobné příspěvky