Herbář - bez černý

Bez černý

Všeobecně známý keř zkrášluje své okolí dvakrát do roka: nejprve na jaře, když v máji rozkvete intenzivně vonícími plochými vrcholíky žlutobílých květů, potom znovu na podzim, když jeho lístky začínají žloutnout, opadávat a odhalovat bohaté střapce sytě černých plodů, ohýbajících útlé větvičky dolů k zemi. Plody označujeme jako BEZINKY.

Každá část bezu má výborné léčebné uplatnění – kořen, list, květ i plod. Bez má dva hlavní způsoby použití. Celé květní talíře sbírejte hned na počátku kvetení, když jsou prostřední květy ještě uzavřené. Květní drogu však můžete běžně koupit i v lékárně nebo v drogerii. Čaj z květu je prvotřídním lékem na všechny choroby z prochladnutí (nachlazení). Vyvolává pocení, ničí hnilobné bakterie, čistí zahleněné průdušky. Má i močopudné účinky a mírně projímá, čímž uvolňuje zácpu. Při vnějším použití je droga výbornou přísadou inhalačních směsí proti rýmě a zánětu průdušek, ale i proti bolestem hlavy, obličeje, zubů a uší, osvědčila se též na obklady při křečových žilách.

Usušené nebo převařené zralé bobulky černého bezu (tj. bezinky) nejsou jedovaté. Pozorně je přeberte, zelené bobulky odstraňte, ponechte jen úplně černé a zdravé. Můžeme je sušit, vyrobit z nich zatepla sirup, běžným způsobem zavařit jako kompot či zalít vínem. Můžeme je jíst i syrové, ale jen ve zcela minimálním množství, protože projímají.

Mezi další výhody černého bezu patří jeho mimořádně variabilní využití. Stejně dobře se totiž cítí v kuchyni jako v kosmetice. V potravinářství funguje jako barvivo, zpracovává se na víno, likér i džem, v kosmetice potkáte řadu pleťových vod s přídavkem černého bezu.

Černý bez představuje hlubokou studnici cenných látek s bioaktivním účinkem prospívajícím lidskému organismu. Jedná se o velmi silný přírodní prostředek pomáhající řešit řadu nepříjemných neduhů. Jelikož se zde mikroprvky vyskytují ve vysokých koncentracích, je třeba pamatovat na skutečnost, že ve velkém množství mohou mít přesně opačný účinek a škodit. Nadužívání bezu nebo konzumace nezralých a (tepelně) nezpracovaných květů či plodů může způsobit nevolnost, zvracení, průjem, a dokonce i otravu. Černému bezu by se pro všechny případy měly rovněž vyhýbat těhotné a kojící ženy, lidé s poruchami imunity a užívající diuretika. Pokud se u vás po konzumaci bezu objeví vyrážka nebo potíže s dechem, můžete na něj být alergičtí. Rozhodně se vyvarujte konzumace větví, stonků, listů, kořenů a kůry bezu – jsou totiž jedovaté.

Podobné příspěvky