Červený jetel - herbář

Červený jetel

Červený jetel (Trifolium pratense) nebo také jinak jetel luční je bylinka, kterou používali už i naši předci.
Jetel je hojně rozšířená bylina luk a pastvin, často se jetel vyskytuje i ve starých zahradách u domu, naše zahrada je příkladem. Nemáme ho však tolik, abych jej mohla třeba ve větší míře nasušit, tak doporučuji zajít pro něj do přírody, nejlépe na pastvinu.

Sbírají se květy (hlávky) jetele lučního, ale také bílé hlávky jetele plazivého. Jako lék se spíše využívá ten jetel luční s červenými květy. Léčivá je vlastně celá nadzemní část rostliny, nejvíce květy, které sbíráme v plném květu. Pokud začnou květenství jetele na rostlině zasychat a hnědnout, už nejsou vhodné ke sklizni.
Sbíráme jen plně rozkvetlé a zdravé květy, které uštipujeme z rostliny – nevadí, když je uštípneme i s několika přilehlými listy. Květy jetele můžeme sušit.
Podle posledních studií bylo dokázáno, že červený jetel obsahuje fytoestrogeny, což jsou přírodní látky, které svojí strukturou připomínají ženské pohlavní hormony estrogeny. A toto je hlavní důvod, proč bývá červený jetel doporučován pro ženy, které mají potíže v období menopauzy. Fytoestrogeny jsou ve stravě jen zřídka a v malém množství. Můžeme je najít mimo červeného jetele i v sóji nebo lnu a čočce. Skvělé jsou i na osteoporózu a působí jako antioxidanty v našem těle.

Jaký má červený jetel účinky na zdraví?
-zdroj přírodních fytoestrogenů (izoflavony) – genistein, daidzein, biochanin A a formononetin
-harmonizuje hormonální soustavu u žen a doplňuje chybějící estrogen (pro ještě větší efekt izoflavonů je v období klimakteria prospěšné je zkombinovat s vitamínem D, vápníkem a hořčíkem)
-podporuje přirozený hormonální cyklus ženy
-zmírňuje, harmonizuje a zklidňuje projevy menopauzy (zastavení -menstruačního cyklu v období mezi 45. až 55. rokem věku žen)
-prospěšný pro kardiovaskulární systém, příznivě ovlivňuje srdeční funkci, -zvyšuje a pevnost cévních stěn
-harmonizuje krevní tlak
-pozitivní účinek při prevenci osteoporózy
-zdroj antioxidantů
-silné dezinfekční, protizánětlivé a detoxikační účinky
-ulehčuje léčbu rýmy, kašle, bronchitídy a nachlazení
-usnadňuje odkašlávání při astmatu, při angíně i během zánětů průdušek
-čistí krev a snižuje hladinu cholesterolu
-urychluje metabolismus a má močopudné účinky
-čistí ledviny
-detoxikuje organismus a střeva

Hormonální změny a menopauza jsou spojeny s návaly horka, nadměrným pocením, nevolnostmi, nespavostí a podrážděností. Pro zmírnění obtíží v tomto životním období bylo přímo ženy potvrzeno, že dlouhodobé a pravidelné pití čajů z červeného jetele nebo čajových směsí s jetelem pomáhají a ulevují. Mnohé ženy daleko lépe procházely stavy, které jsou s menopauzou spojeny.

Podobné příspěvky