Herbář Pampeliška

Pampeliška lékařská

Pampeliška lékařská je pro zahradníky nepříjemný plevel, ale pro nemocné lidí cennou léčivkou.
Pampeliška je svými účinky naprosto báječná. Zužitkovat se dají květy, listy i kořen. Z pampeliškových květů se připravuje skvělý med, který funguje jako lék na angínu či bolení v krku. Lístky pampelišky obsahují vitamíny A, B, C a D, betakaroten, křemík, draslík, vápník a železo. Mladé lístky můžeme třeba přidat do jarního salátu. Můžeme si také naordinovat pročišťovací kůru pro ledviny a játra z pampeliškových listů – kůra se ale nedoporučuje těhotným ženám. Kořen pampelišky pomáhá zbavovat tělo toxinů, snižuje hladinu cukru, cholesterolu a krevního tlaku.
Kořen pampelišky dokáže povzbuzovat činnost všech trávicích orgánů i žlučníku, který stimuluje k lepšímu vylučování žluče. Pomáhá při chorobách žlučníku, léčbě žloutenky, močových cest a ledvinových kaméncích.
Hojí také záněty žaludeční a střevní sliznice a díky obsahu inulinu působí podpůrně i při léčbě diabetu. Obsah inulínu v kořeni během roku kolísá, nejvíce inzulínu obsahuje na podzim. V koření pampelišky můžeme najít také hořčiny, aminokyseliny, vitamíny skupiny B, vitamínu D, fytosterolů, slizovitých látek i minerálních látek, zejména draslíku, mědi, manganu. Kořen se nejčastěji se používá ve formě odvaru. Kořen pampelišky je možné také usušit, upražit, rozemlít a připravit z něho hořkou „pampeliškovou mouku“ nebo náhražku kávy, stejně jako z kořene čekanky. Mladé listy jsou zdroji vitamínu C, minerálů, kyseliny křemičité a chlorofylu, zeleného barviva rostlin. Listy pampelišky posilují imunitu, mají detoxikační účinky a díky schopnosti povzbuzovat metabolismus pomáhají i při snižování nadváhy.

Podobné příspěvky