Herbář - Řepík lékařský

Řepík lékařský

Řepík lékařský (Agrimonia eupatoria)   znali již ve starověkém Řecku a Římě. Avicena ho označoval za výtečný čistič jater a staří Egypťané jej používali k léčení očí a zraku.

Obsahuje velké množství zdraví prospěšných kyselin – jablečnou, citronovou, salicylovou, ale především kyselinu křemičitou, dále pestrou paletu minerálů, vitaminy B, C a K, třísloviny, cholin, železo aj. Díky tomu patří mezi nejuniverzálnější léčivé rostliny a jeho účinky jsou vynikající. Dr. Schlerbaum říkával: třikrát denně jeden šálek čaje léčí rozšíření srdce, žaludku, střev a rozedmu plic, dále po delším užívání i nemoci ledvin a močového měchýře.

V lidovém léčitelství se používal k hojení střelných zranění a povařený v mléce na mužskou potenci. Němci mu říkali „Königskraut“, tedy královská bylina a jistě věděli proč. Je totiž velmi důležitý pro metabolismus buněk pro celou řadu významných látek důležitých pro naše zdraví.

Řepík je pro své silné léčivé účinky vhodný na všechny zánětlivé procesy v ústech, krku a hrtanu, při angíně, zápalech sliznice dutiny ústní a kurdějích. Lidé, kteří přetěžují hlasivky, by jej měli preventivně kloktat každý den.

Listy řepíku dobře působí na chudokrevnost, rány, revmatismus, bolesti v kříži a užívají se při těžkostech s trávením, při tvrdnutí jater a chorobách sleziny. Denně se pijí až dva šálky čaje.

Bylina upravuje činnost žlučníku, napomáhá ke zvýšení detoxikační činnosti jater a ke zlepšení metabolismu tuků a cholesterolu. Celkově zlepšuje trávení, tlumí zánětlivé procesy a průjmy různého původu. Využívá se při očních chorobách včetně šedého zákalu. Působí jako sedativní prostředek, uklidňuje nervový systém a pomáhá při nespavosti. Proto bývá součástí bylinných polštářů. Zevně se doporučuje na akné, psoriázu, ekzémy, hmyzí kousnutí a podrážděnou pokožku. Tlumí kožní záněty a podporuje zdraví vlasů a nehtů.

Řepík se hodí k dlouhodobému užívání. Užívat jej mohou i těhotné nebo kojící ženy. Každý by si měl jednou až dvakrát za rok dopřát koupel z řepíkového nálevu.

Podobné příspěvky