Skořice

Skořice

Skořice (Cinnamomum Verum) je nejenom oblíbené vánoční koření s příjemným aroma, ale i léčivá látka s antioxidačními účinky, příznivým vlivem na léčbu cukrovky nebo demence.
Skořice se získává z kůry rostliny zvané skořicovník a v ájurvédské medicíně se po staletí používá jako lék na dýchací a zažívací potíže.
Tradiční použití vychází z čínského využití skořice, jako povzbuzujícího koření od nich přejali Izraelité Řekové a Římané; během ranějšího středověku (od r. 1200) se začalo pěstovat na Ceylonu a pak se použití postupně přeneslo do Evropy zejména přes Benátky.
Už samotná vůně zvyšuje vaši mozkovou aktivitu. V jednom výzkumu bylo zjištěné, že při konzumaci skořice a vnímání její vůně, se testovaným dobrovolníkům zlepšila paměť a pozornost při práci. Působí také preventivně proti Alzheimerově chorobě, případně zpomaluje průběh onemocnění.
Antioxidační vlastnosti skořice se také zkoumají z hlediska jejich vlivu na Alzheimerovu chorobu i jiné typy demence. Sloučenina cinnamaldehyd, která skořici dává její chuť a vůni, a také epikatechin, antioxidant obsažený kromě skořice i v borůvkách, červeném víně a čokoládě, ochraňují tělo před oxidačním stresem, který ničí protein Tau. Ten v poškozené formě zanáší mozek a ničí ho.

Podobné příspěvky